Vineri 22 Martie 2019, Actualizat acum 80 zile 12:00 am


 

FOTO Etapa județeană a Olimpiadei de limba și literatura polonă, la Gura Humorului. Ce premii au obținut participanții

În perioada 15-16 februarie 2019 a avut loc la Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului etapa judeţeană a Olimpiadei de limba și literatura polonă maternă.

Olimpiada a fost organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava (reprezentată de inspectorul şcolar pentru minorităţi, prof. Cristina-Maria Albu) în colaborare cu Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
like facebook, suceava, news, stiri
Olimpiada s-a desfăşurat conform Regulamentului specific de organizare şi desfăşurare a olimpiadei de limba polonă maternă elaborat de M.E.N. în 2019 şi conform procedurii elaborate de I.Ş.J Suceava.
Au participat elevi din clasele VII-XII de la Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Soloneţu Nou, Şcoala Gimnazială Krystyna Bochenek Poiana Micului, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului, Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava, Colegiul Naţional Mihai Eminescu Suceava şi Şcoala Gimnazială Nr. 1 Suceava.

Probele de examen s-au desfășurat conform Regulamentului de organizare a olimpiadei și conform procedurii.

Proba orală a elevilor de la liceu a avut loc pe 15 februarie 2019, elevii având de ales între mai multe teme transmise de către Comisia Centrală de Organizare și desfășurare a olimpiadei internaţionale de limba şi literatura polonă din Varșovia (Polonia), această probă fiind una dintre principalele probe ale olimpiadei internaționale.

Probele scrise s-au desfășurat în data de 16 februarie 2019. Elevii de la liceu au avut două probe scrise (gramatică și literatură/compunere).
Probele s-au desfăşurat conform programului, fără să existe probleme sau contestaţii.
Evaluarea lucrărilor s-a realizat de câte doi profesori pentru gimnaziu și doi pentru liceu.

La etapa judeţeană s-au acordat următoarele premii:
A. Gimnaziu :
PREMIUL I:
a. Marculeac Rafael, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
b. Stroca Gabriela – Maria, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
c. Gavliuc Petronela – Ancuța, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
d. Coman David, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

PREMIUL II:
a. Balac David Vladislav, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
b. Droşceac Rebeca-Elisabeta, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
c. Beleș Caterina, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
d. Markulak Miguel, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

PREMIUL III:
a. Longher Karolina Janina, clasa a VII-a, Școala Gimnazială
Nr 1 Suceava
b. Baleac Daniel, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
c. Marculac Agatka – Iozefina, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou
d. Moldovan Rafael Marcel, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Krystyna Bochenek Poiana Micului

MENŢIUNE
a. Hofman Maria Monica, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Krystyna Bochenek Poiana Micului
b. Alexandrovici Faustina, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Krystyna Bochenek Poiana Micului
c. Sumanschi Gabriela – Carmen, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

B. Liceu
PREMIUL I:
a. Drozdek Iuliana Anastazia, clasa a IX-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
b. Marculeac Monica Eugenia, clasa a X-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
c. Revai Lucian Ioan, clasa a XI-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
d. Baleac Ianinka Monica, clasa a XII-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
PREMIUL II:
a. Balac Cristina, clasa a IX-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
b. Beleş Andreea Sara, clasa a IX-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
c. Marculak Monika Anelia, clasa a X-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
d. Coman Carmen Camelia, clasa a XI-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului

PREMIUL III:
a. Revai Evelina Augustina, clasa a IX-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
b. Revai Suzana, clasa a IX-a, Colegiul Alexandru cel Bun Gura Humorului
c. Iedenac Daniel Gabriel, clasa a X-a, Colegiul Național Mihai Eminescu Suceava
d. Iedenac Bianka Paula, clasa a XI-a, Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava

La olimpiada de limba și literatura polonă – etapa națională ce va avea loc la Colegiul Tehnic Samuil Isopescu Suceava în perioada 14-16 martie 2019 vor participa elevii din județul Suceava care au obţinut minim 85 puncte la etapa judeţeană, în ordinea descrescătoare a punctajelor, conform legislaţiei în vigoare şi în funcţie de numărul aprobat de Ministerul Educaţiei Naţionale.

loading...

Loading...

Lăsați un comentariu

*