Joi 02 Mai 2024, Actualizat 12:00 am

Suceveni medaliaţi la Campionatul European de Canotaj pentru juniori

La Hazewinkel, în Belgia, s-a desfăşurat Campionatul European de Canotaj pentru juniori (23-25 mai). Ciprian Tudosă, sportiv legitimat la CSS “Nicu Gane”, a câştigat medalia de aur şi titlul de campion european în cursa de 2 rame alături de Robert Dedu.
Alţi trei canotori: Mihai Ianoş (CSS “Nicu Gane”), Cosmin Pascari şi Valentin Porcos (CSM Suceava) au câştigat medalia de bronz în finala probei de 8+1 (pe primele două locuri s-au clasat Franta şi Rusia).
Antrenorul Vasile Avrămia şi-a însoţit sportivii în Belgia şi ne-a declarat că era pe deplin mulţumit de evoluţia acestora dacă echipajul de 8+1 reuşea să câştige medalia de aur. “Puteau câştiga, puţin a lipsit”, ne-a declarat Avrămia.
România a câştigat la aceste europene un număr de 6 medalii de aur (4 la băieţi şi 2 la fete), una de argint (băieţi) şi una de bronz (băieţi), clasându-se pe primul loc în clasamentul pe echipe. Pe locul doi a fost Italia iar pe trei Franţa.