200 de suceveni merg la școală deși au depășit vârsta de școlarizare

11 martie 2014

200 de suceveni care au depăşit vârsta de şcolarizare îşi completează studiile, în cadrul programului “A doua şansă”.

Cursurile se desfăşoară în cadrul a 8 unităţi de învăţământ din Suceava, Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc, Vicovu de Sus, Şcheia, Gulia şi Baia.

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Județean  Suceava spun că doritorii de şcoală au vârste de până la 55 de ani, dar nu toţi ştiu să scrie.

Un alt motiv pentru care, în special femeile, participă la acest program este că, potrivit legislaţiei, după 1 an de şcoală, dacă o femeie a născut, primeşte indemnizaţie de creştere.

Programul “A doua şansă” oferă posibilitatea continuării şi finalizării studiilor obligatorii, fără a fi necesară întreruperea activităţii profesionale sau familiale.

La terminarea cursurilor, absolventul beneficiază de un certificat de absolvire.

Disciplinele de studiu din acest program sunt organizate pe module obligatorii şi opţionale, iar conţinuturile lecţiilor sunt simplificate.

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SuceavaNews.ro.
© Copyright SuceavaNews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia