Primarul din Mitocu Dragomirnei, trimis în judecată. Care sunt acuzele care i se aduc alesului local

20 aprilie 2026

Primarul din Mitocu Dragomirnei, Radu Reziuc, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, potrivit unui comunicat de presă transmis de procurori. El va fi judecat pentru săvârşirea infracțiunilor de violenţă în familie, lovire sau alte violenţe şi două infracţiuni de lipsire de libertate în mod ilegal.

Suceveanul este acuzat că și-ar fi agresat concubina, pe fiica acesteia și le-ar fi sechestrat o noapte întreagă. Reziuc se află în prezent în arest la domiciliu.

Prin Ordonanţa din data de 25.02.2026 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul X, pentru săvârşirea infracțiunilor de violenţă în familie, lovire sau alte violenţe şi două infracţiuni de lipsire de libertate în mod ilegal, constând în aceea că la data de 29.01.2026, în jurul orei 01:30, în timp ce se afla în interiorul imobilului (casă de locuit) situat în pe raza com. Mitocu Dragomirnei, jud. Suceava, a exercitat acte de violenţă fizică asupra concubinei sale, pe care a lovit-o peste cap şi corp cu pumnii şi picioarele, cauzându-i leziuni traumatice ce au necesitat pentru vindecare un număr de 5-6 zile de îngrijiri medicale şi asupra fiicei concubinei sale, pe care a lovit-o cu picioarele peste corp şi cu o armă cu potenţial letal (pistol) în zona capului, cauzându-i leziuni traumatice ce au necesitat pentru vindecare un număr de 8-9 zile de îngrijiri medicale, după care a împiedicat persoanele vătămate să părăsească respectivul imobil până dimineaţa, în jurul orei 07:00”, se arată în comunicatul procurorilor

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SuceavaNews.ro.
© Copyright SuceavaNews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia