Primăria din Moara demarează investiții în infrastructura locală

11 septembrie 2016

comuna-moara-2Primarul comunei Moara, Eduard Dziminschi, a demarat investiții în infrastructura locală. Aflat la primul mandat, el susține că principalul capitol îl reprezintă îmbunătăţirea şi modernizarea infrastructurii pietonale şi rutiere dar vor fi realizate şi alte obiective de larg interes public.

like-facebookInvestiţiile de anul acesta în materie de îmbunătăţire şi modernizare a infrastructurii vin să completeze tabloul general al zonei, astfel încât cei 3 km de alee pietonală în Moara Nică va fi pavat.

comuna-moara-1„Trebuie să facem trotuarele de la un capăt la altul al satului Moara Nică şi chiar rigole de scurgere a apei pluviale, acolo unde este cazul pentru a nu mai avea probleme din acest punct de vedere”,  a spus primarul comunei.

El vrea să pună în aplicare proiecte extrem de importante pentru comunitatea locală și care nu au fost în atenția vechii conducerii deși comuna s-a dezvoltat foarte mult din punct de vedere al caselor de locuit.

Primarul comunei, Eduard Dziminschi, susține că  sunt situații în care cetățeni s-au intabulat pe porțiuni de drum.

„Sigur că încercăm să soluționăm astfel de situații pentru ca putea betona sau asfalta arterele comunale de circulație pe bani europeni. În cartierul Primăverii, Moara Carp avem două artere de circulație care trebuie asfaltate și chiar drumul care duce spre Mănăstirea Hagigadar sunt doar câteva din investițiile în infrastructură de anul viitor”,  a spus primarul comunei, care a precizat că o prioritare sunt și investițiile în unitățile de învățământ mai ales că  începe anul școlar.

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SuceavaNews.ro.
© Copyright SuceavaNews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia