La 77 ani, conducea în zigzag, cu permisul suspendat şi beat criţă

1 august 2014

Un şofer de 77 ani s-a ales cu dosar penal după ce, joi seară, poliţiştii l-au prins băut la volan şi cu permisul suspendat. Bărbatul, Alexandru Robu, din localitatea Botoşana, circula pe DN 17 şi mergea cu maşina în zigzag. Un trecător a văzut şi a sunat imediat la 112.

După ce a fost identificat, conducătorului auto  i s-a solicitat să sufle în aparatul etilotest, însă din cauza stării avansate de ebrietate în care se afla nu a putut fi testat, aparatul dând eroare de 2 ori, după care, bărbatul a fost condus la spital în vederea recoltării de  mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei, însă acesta a refuzat recoltarea.

În urma verificării în baza de date a deţinătorilor de permise de conducere, polițiștii au stabilit faptul că, bărbatul de 77 ani figurează cu permisul anulat în urma unei sentinţe judecătoreşti din anul 2012.

În cauză s-a întocmit dosar penal care va fi soluţionat procedural.

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SuceavaNews.ro.
© Copyright SuceavaNews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia