Sâmbătă 12 Aprilie 2025, Actualizat acum 101 zile 12:00 am

Fraudă de peste 15 milioane de lei cu mărfuri din China, identificată la un operator economic din județul Suceava

Inspectorii antifraudă au descoperit un prejudiciu de peste 15 milioane de lei la un operator economic de pe raza județului Suceava, care făcea operațiuni de import cu mărfuri din China.

‘Cu ocazia controlului derulat la un operator economic de pe raza județului Suceava, inspectorii antifraudă au constatat că, în perioada 2019-2024, au fost efectuate 79 operațiuni de import din China de mărfuri din categoria ‘uz casnic și gospodăresc’, vânzarea acestor bunuri realizându-se prin intermediul casei de marcat, la prețuri mult mai scăzute decât cele de la nivelul pieței’, informează, marți, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), printr-un comunicat de presă.

Inspectorii DGAF au descoperit că operatorul economic a emis pentru mărfuri bonuri fiscale cu prețuri derizorii, cu scopul de a crea o disimulare a vânzărilor, scăzând din stocul de mărfuri produsele vândute, în realitate vânzarea efectivă realizându-se, fără documente, la prețul pieței către alți comercianți.

Pentru a putea stabili situația fiscală reală a societății verificate, inspectorii ANAF au solicitat și analizat informații de la operatori economici cu profil de activitate similar, fiind calculate adaosurile comerciale medii ponderate, iar ulterior au reconsiderat tranzacțiile comerciale cu amănuntul înregistrate de operatorul economic.

‘Prin aceste practici este evident că societatea a urmărit să-și diminueze baza impozabilă pentru TVA și pentru impozitul pe profit, aducând un prejudiciu la bugetul de stat de peste 15 milioane lei, pentru recuperarea căruia au fost sesizate organele de urmărire penală’, au precizat reprezentanții ANAF.


Loading...

loading...

Lăsați un comentariu

*